12/05/2009 08:08 | Diskusija lasīta 9343 reizes
... Un kāpēc? Lielajos medijos ar ekonomikas komentēšanu štata žurnālistiem švakai, valdības pārstāvjiem un preses dienestiem vēl švakāk.
Toties vakar Dienā pēc ziņas par premjera Dombrovska viedokli, "ņekijs" Ciniķis pietiekami saturīgi mūsu tuvās nākotnes pamatus izskaidro:
"Es tomēr tā īsti nesapratu, kas īsti Dombrovskim un Repšem liek cerēt, ka IKP gada kritums būs tuvu 12%? Kas viņiem liek cerēt, ka uz gada beigām tie 18% krituma izlīdzināsies uz 12-15%? Kādi tādi pasākumi? SVF aizdevuma iepludināšana LV ekonomikā caur samazināto budžetu? Sorry, es tā nedomāju, ar šo aizdevumu pietiks tikai tik daudz, lai burtiski knapi pie dzīvības uzturētu valsts pārvaldi, maksātu pensijas un mēģinātu noturēt lata kursu. IKP krituma mehānisms taču ir tik vienkāršs - pieņemsim, ka apgrozībā ir 4 miljardi latu ( tas tikai piemēram), šī nauda grozās starp uzņēmumiem, ir iedzīvotājiem uz rokām, viņi to tērē pērkot preces un pakalpojumus, viņi strādā un saņem algas, to tērē tā radot algas citiem. Tagad, pieņemsim, ka šajā sabiedrībā, kur apgrozībā ir 4 miljardi uz visiem iedzīvotājiem ir kredītsaistības ar mēneša maksājumu 100 miljoni latu. Un godīgie kredītņēmēji katru mēnesi no savām algām bankām nomaksā šos 100 miljonus latu. Ko tas nozīmē? A tas nozīmē to, ka nauda apgrozībā samazinājās no 4 miljardiem uz 3 miljardiem 900 miljoniem, t.i. par 100 miljoniem, jo šie 100 miljoni tika atdoti bankām. Mēs zinam, ka šobrīd apgrozībā jauna nauda nenonāk, jo nav kreditēšanas (RIGIBOR 10% un neviens neko pat ņemt netaisās pie šīs likmes), nav reāla eksporta, no ārzemēm strādājošie latvieši tādu naudu nevar uz latviju atsūtīt, tūrisms to nevar kompensēt ne tik. Tātad, kas notiek, ja nauda apgrozībā samazinās par 100 miljoniem?! Pareizi, kaut kam sākt pietrūkt naudas, kaut kam ir jābankrotē, jo pie viņa vairs nenāk pircēji, viņš vairs nevar nopelnīt savu daļu tajos 100 miljonos, viņš vairs nevar samaksāt algas un atlaiž cilvēkus un tas nav viens uzņēmums bet daži simti vai tūkstoši, kas agrāk operēja šajā 100 miljonu apgrozības daļā. Nāk, nākamais mēnesis un atkal godīgie kredītņēmēji ( izņemot tos, kas zaudējuši darbu iepriekšējā mēnesī) nomaksā kredītus bankās par 100 miljoniem un atkal apgrozībā nauda paliek par 100 miljoni mazāk, atkal kādam ir jābankrotē. Un tā, kamēs izsīkst puse vai vairāk no apgrozībā esošās naudas, bezdarba cipari sasniedz milzīgus apmērus, bankrotu skaits sit visus rekordus, iestājas sociālā katastrofa un humānā krīze. Kā Dombrovskis un Repše taisās cīnīties ar šo deflāciju? Nekur līdz šim neesmu redzējis nevienu pasu pasākumu vai plānu, kā to novērst."