Ielogoties
Reklāma

Labi, drusku īsāk! Par ES. Vai beigas tik tuvu? / 40

28/01/2015 23:13 | Diskusija lasīta 11940 reizes
Vai Grieķijas jaunie līderi būs ar stingru mugurkaulu, lai pateiktu, ka nekādus parādus nemaksās? Globālā mērogā tas nebūtu nekas jauns un nekas ārkārtējs. Briesmas draud uz māla kājām uzceltajai eirozonai un ar to nelaimīgi sasietajai Eiropas Savienībai.
Nu atgriežamies pie rakstā uzdotā jautājuma - cik lielā mērā šis nenovēršamais process, kuram Grieķijas vēlēšanas ir tikai viens no simptomiem, varētu ietekmēt mūsu mīļo lakatā satīto Latviju? Un jāsaka - visi scenāriji ir dramatiski.
Pirmkārt, nav prognozējamas sekas Grieķijas iziešanai no eirozonas. Skaidrs, ka neviens Eiropas politiķis, kam ir vēl kaut neliela saprāta dzirksts, to nekad nepieļaus, vienalga, kādi būtu Grieķijas uzstādītie ultimāti. Jebkuras Grieķijas glābšanas izmaksas uz eirozonas ekonomikas fona būs absolūts sīkums. Taču bīstami ir tauriņa efekti.
Tauriņa efekti var būt dažādi. Taču tie visi ir saistīti ar ķēdes reakcijām. Viens no bīstamākajiem modeļiem ir masu psihozes izcelšanās - gan pašā Grieķijā, gan donorvalstīs. Grieķija ir samērā pacietīgi uzņēmusi ļoti daudz nelegālo imigrantu, kuru eksistence pati par sevi ir globālās politikas sekas. Notiekot valsts bankrotam, pilnībā izšķīstot valsts policijas un armijas struktūrām, visai ātri var tikt uzdots jautājums - kāpēc Grieķijai šie imigrantu bari ir jāuztur? Paramilitārās vienības, kas neizbēgami izveidosies dažu dienu laikā, ātri ķersies pie lietas. Gan jau sadursmēs zaudējumi būs abās pusēs, viss deflācijas politikas rezultātā uzkrātais niknums izlādēsies uz konkrētu cilvēku grupu. Eiropa iejauksies? Merkele iebrauks ar tankiem? Tad būs trešais pasaules karš.
Nekas labāks nav gaidāms, ja masu psihoze izcelsies ES donorvalstīs. Jau šobrīd situācijas ir eksplozīva līdz ar pēdējiem notikumiem Francijā un PEGIDA maršiem Vācijā. Eiropas savstarpējās palīdzības mehānisma darbība tiks apturēta dažu stundu laikā, finanšu tirgi momentā uzbruks vājākajām eirozonas valstīm. Tā kā Itālijā ir šaubīgs parlamentārs vairākums eiro atbalstam un četras lielās partijas ir par Itālijas iziešanu no eiro, konkrētu plānu kalšana var ļoti ātri novest pie prezidenta vai premjera paziņojuma, ka eiro nav oficiālais maksāšanas līdzeklis Itālijā, jo sevišķi, dramatiskā "Grexit" gaisotnē, t.i. ar jau notikušu faktu, ka no eiro var izstāties.
Daudz rakstīts par eiro konstrukcijas defektiem, taču jāatzīst, ka kaut ko vēl sliktāk uzkonstruētu ir grūti iedomāties. Principā valsts kā Itālija, kas paziņotu par iziešanu no eirozonas, varētu būt milzīga ieguvēja. Tas nozīmētu, ka Itālijas aktīvi vairs nav atbildīgi par eiro segumu. Situācija līdzinātos repšiku ieviešanai Latvijā. Protams, itāļi neripinās naudas vagonu uz Vāciju, un elites jau būs savus eiro realizējušas tūlīt pēc „Grexit” smakas saošanas. Taču neizbēgami sekotu eiro vērtības kritums N reižu un eirozonas sabrukums.
Itālijas parāds, kas nominēts eiro, būtu jāatmaksā pat itāļiem vissliktākā scenārijā pēc pēdējā eiro kursa pret dolāru, kas var būt arī 0, 01 dolārs par vienu eiro. Sevi cienošai valstij neviens nekādu augstāku kursu nekādos klubos neuzspiestu. Un te mēs esam nonākuši pie būtiskā eirozonas defekta, ko daudzi neapjēdz - ja eirozona sāk brukt, tad tā ir visiem jāatceļ vienā mirklī sinhroni, pretējā gadījumā notiks globāla bezprecedenta parādu un banku krīze miljons Lehmann Brothers stiprumā. Ko darīt ar palikušajiem eiro maciņā - uzdodiet hamletisku jautājumu.
Piezīme: ja Latvija būtu izlaidusi bondus un aizņēmusies dolārus, tad pēdējo 3 mēnešu laikā Latvija ārējais parāds, kas nominēts EUR, būtu samazinājies jau par trešdaļu, pat neatmaksājot nevienu centu.
Pat ja mēs negribam noticēt masu psihozes scenārijiem, Grieķijas iziešana no eirozonas radīs milzīgu tehnisku problēmu kopumu un pietiekami smagas sekas. Skaidrs, ka šodien slepeni nodrukāt jaunu naudu nav iespējams. Tātad vienīgais risinājums ir "marķēt" vai "štempelēt" esošās eiro banknotes. Hmm - vai naudas iemaksas, biļešu pārdošanas automāti atpazīs šos štempeļus? Cik maksās štempeļa iztīrīšanas līdzeklis?
Taču daudz komplicētāks jautājums ir - ja maksātspējīgs Grieķijas iedzīvotājs vai uzņēmums grib samaksāt citam maksātspējīgam pilsonim vai uzņēmumam, bet nevar to izdarīt eirosistēmas sabrukuma dēļ Grieķijas teritorijā. Eirosistēma ir devusi eirozonas valstīm garantijas, ka tā nodrošinās maksājumu sistēmu darbību eirozonas valstīs. Ja to vairs nav iespējams izdarīt, tad tas ir iemesls prasīt kompensāciju Eiropas Kopienas tiesā vai pieprasīt ECB likvidāciju, jo tā neveic garantētos pakalpojumus. Ne velti dziļāki Vācijas eksperti kā G.Horns uzsver tieši šo maksājumu sistēmu aspektu kā bīstamu un nebeidzamu juridisku konfliktu avotu milzīgā skaitā.
Šādā situācijā Grieķijai ir tiesības drukāt sev eiro jebkuros daudzumos, lai nodrošinātu maksājumu sistēmu darbību, ja jau ECB ir defoltējusi uz savām saistībām nodrošināt maksājumu sistēmas darbību visā eirozonā. Līdz ar to milzīgu tehnisku problēmu avots būs "Grieķijas eiro" un arī Grieķijas maksājumu uzdevumu neprognozējama cirkulācija. Ja elektroniskos pārskaitījumus var atslēgt, ar papīra naudu tas tik vienkārši nebūs.
Eirozonas vājuma pamatā ir Vācijas perversā izpratne par to, ka citiem ir jāmaksā, lai atrastos eirozonā. Taču patiesā lietu kārtība ir tāda, ka kādam ir jāmaksā par to, lai eirozona būtu mūžīga. Mūžīgums ir ļoti stipra un tādēļ ļoti dārga garantija. Taču mūsdienu Vācijas neoelites vispār neuzskata nedz ES, nedz eirozonu par būtisku vērtību. Tām daudz interesantāka ir jaunu paktu noslēgšana, jaunu tirdzniecības telpu atvēršana, Krievijas resursu apguve. Eiropa jau ir izslaukta.
Eiropas Savienības likumdošanas sistēma neparedz valstu izstāšanos no eirozonas. Tas iespējams tikai ar jauna ad-hoc eksteritoriāla likuma darbību. Tas gan nav nekas jauns, jo jau t.s. ES Fiskālais kompakts ir apšaubāms likums. Tas nav ES likumdošanas daļa, jo Čehija un Apvienotā Karaliste tam nav pievienojušās. Tā izpausme Latvijā ir Fiskālās disciplīnas likums, kas ir visnotaļ dīvaina eksteritoriāla likuma vara Latvijas teritorijā, kuru noslēgušas dažas ES valstis savā starpā.
Nav saprotams, vai šāda likuma darbība turpinātos arī pēc ES izjukšanas, ja tas nav ES likumdošanas sastāvdaļa? Vai Latvija caur šo likumu ir pievienota kaut kādai mistiskai 25 valstu savienībai, kas nav Eiropas Savienība, apejot referendumu? Šajā likumā paredzēta Fiskālās disciplīnas padome, kas nav pakļauta Saeimas demokrātiskajai kontrolei.
Līdz ar to esam nonākusi pie secinājumu daļas.
Latvija kā valsts apšaubāmās denacionalizācijas, privatizācijas, taupības politikas, emigrācijas un veiksmes stāsta ietekmē ir tā novājināta, ka tā nav gatava jauniem satricinājumiem. Un pašreizējo situāciju raksturo slaucējas profils uz eiro monētas: elite agonijā vēl mēģina izvilkt pēdējo no atlikušo iedzīvotāju kabatām. Taču Eiropa pati atrodas krustcelēs, un jebkurš milzīgs satricinājums izmainīs Latvijas ģeopolitisko kontekstu.
Līdz ar to ir pēdējais laiks saprast, ka eirozona ir mehānisms, kam nepieciešama valstu reāla integrācija supervalstī pēc ASV parauga, ar vienu valūtu un samērā drīz arī vienu valodu. Latvija tam varbūt arī būtu gatava, bet vai tam ir gatavas lielās Es dalībvalstis, kuras savā starpā ir ekonomiskas konkurentes? Jautājums tiks atbildēts drīz.
Reālajā pasaulē Grieķija ir tālu no Latvijas, lai arī Atēnas ir gandrīz uz tā paša meridiāna kā Rīga. Taču eirozonas metrikā ģeodēziskā līnija, kas savieno Latviju ar Grieķiju, ir ļoti īsa. Kopš atrodamies eirozonā.
Atbildes (142)
12 3456...8

Tēmas: 0
Ziņas: 22640

24/06/2016 11:01
Es ļoti centos:)
0 0

Tēmas: 1
Ziņas: 7790

24/06/2016 12:28
Murminātāj, tev kāda lēkme???? Izskatās, ka Jāņos secen gājis Jāņu siers:-P

Bērnišķīgs prieks!
0 0

Tēmas: 5
Ziņas: 1221

24/06/2016 12:31
Te gan vienam suudiigi jaanji bijushi .
0 0
24/06/2016 12:35
Kā mans čoms karlisons reiz teica-mieru tikai mieru.
--------
Zvanīju savam čomam uz UK.
Nekas pa lielam nav mainījies
Vētra tējasglāzē .
0 0

Tēmas: 1
Ziņas: 7790

24/06/2016 12:46
Vesto, Tu vai tad naivs??? Notikumi tak nav paredzēti šodien vai rīt, bet gan vēlāk. Kā arī spēles noteikumi var vēl mainīties.
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 22640

24/06/2016 12:50
Vesto, vētras jau, domāju, nebūs. Tikai bišku haoss, kamēr sapratīs kas un kā. Tā iziešana jau nav tāda - sveiki, un izeju pa durvīm. Visas administratīvās lietas jārisina būs. Mūsu valstspiederīgie jau arī tagad dabūs domāt kas un kā. Un es nerunāju par sēņotājiem vai palīgstrādniekiem, kuri melnos darbus var strādāt visur. Bet tie, kuri strādā normālu darbu vai mācās.
Pieļauju, ka daudzi ir šorīt mazliet apjukuši:)
Bet tā bērnišķīgā priecāšanās... jāpriecājas, ka drūmi cilvēki vismaz par kaut ko priecājas. Tātad, laimes hormoni organismā ir:)
0 0
24/06/2016 12:57
Beate!
Es Angļu vietā arī nobalsotu par izstāšanos.
Mani arī besī Briseles politika.
Bet jādomā būs.
Visādas merkeles domāšana man arī nav saprotama :(
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 34

24/06/2016 13:21
Angļi 23/24 jūniju svinēs kā Neatkarības dienu. Un vēl mums jāiepazīstina viņi ar mūsu Jāņu tradicijām – alu, sieru, pliko skrējieniem u.c. patīkamām izdarībām. Bet par to viņiem no mums jānopērk license par kādu 1 miljardu mārciņu, būs labs budžeta plāksteris. Šajā datumā mēs svinēsim Jāņus, angļi Neatkarības dienu/Džoņus. Mums šāds referendums jāsarīko nākamā gada 4. maijā, tad to varēsim nosaukt par ‘’Divu Neatkarību dienu’’.
0 0

Tēmas: 91
Ziņas: 28946

24/06/2016 13:56
Runaat par ES netaisniibaam, aplamiibaam utt.. taa ir viena lieta, bet ja man reaali buutu jaanospiezz poga "izstaaties", es nezinu vai nenoraustiitos.
0 0
24/06/2016 14:29
Tagad jācer, ka Britu valdība paklausīs savu tautu!Un rīkosies atbilstoši tautas gribai!(referendums ir konsultatīvs ).
0 0

Tēmas: 91
Ziņas: 28946

24/06/2016 15:49
Te pavisam citaads viedoklis
http://www.lsm.lv/ru/statja/analitika/analitik-velikobritanija-dolzhna-uyti--dlja-blaga-vsego-es.a189144/
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 22640

24/06/2016 16:40
vodickab | 24.06.2016. - 13:21:26

Tu par to summu padomā labi. Mārciņa tagad baigi krītas

Paulig, tā tautas griba ir faktiski pus uz pus ja kas
0 0
24/06/2016 17:01
tā viņš ir, nav jau tas pārsvars kaut 10% lielāks..
0 0
24/06/2016 17:35
..brille aizsvīda...
0 0

Tēmas: 47
Ziņas: 11832

24/06/2016 18:25
Kurš nākamais? :)
0 0

Tēmas: 47
Ziņas: 11832

24/06/2016 18:33
Второй раз за последние месяцы общественное мнение Европы сильно меня удивляет.

Первая неожиданность была в апреле, когда вопреки ожиданиям всех без исключения наблюдателей набрался кворум на голландском референдуме о ратификации соглашения об ассоциации Украины с ЕС — на него явились больше положенных 30 процентов голландцев, в будний день нашедших время высказаться по такой узкоспециальной теме, как политика расширения ЕС, и проголосовавших против евроассоциации Украины.

Второй раз — сегодня: я был уверен, что Кэмерон уже выторговал у Брюсселя всё что можно, и теперь английский истеблишмент спокойно сольёт референдум. Боюсь, что английский истеблишмент тоже был в этом уверен, равно как и брюссельская бюрократия.

Ан нет: второй раз за два месяца — стоит дать голос народу, как народ высказывается против Европейского союза.

Возможно, глас европейских народов меня теперь удивляет потому, что меня уже давно перестала удивлять единая политика ЕС. В конце концов я принял её абсурдность и кафкианский бред как данность и перестал удивляться.

Безумная миграционная политика распростертых объятий для сотен тысяч, а в перспективе — миллионов и десятков миллионов африканцев и арабов. Безумное расширение еврозоны с разбавлением немецкой, французской, голландской и других сильнейших экономик континента откровенными нищебродами вроде Словакии или Литвы.

Непостижимый рациональному объяснению кафкианский бред с санкциями, которые «будут действовать для всех пунктов минских договоренностей», субъектом которых Россия не является и процесс выполнения которых демонстративно саботирует Украина.

Зачем-то понадобившееся евробюрократии влезание в польский внутриполитический конфликт и перерастание его в грандиозный конфликт между Польшей и Европой.

И такие проявления абсурдности и бреда можно перечислять до бесконечности. От самых серьезных проявлений (борьба с исламским терроризмом митингами и аватарками «вы не заставите нас изменить наш образ жизни») до самых смехотворных (голосование идеологически подкованных худсоветов против России на Евровидении по партийной разнарядке сверху).


До сих пор я думал, что это всё моя русская ментальность — я не понимю чего-то важного в логике действий европейцев, сужу со своей колокольни и лезу со своим уставом в чужой монастырь.

Однако последние организованные евроскептиками референдумы убеждают меня, что ментальность у нас с европейцами одинаковая, европейская, а законы логики и правила рационального мышления универсальны и едины для всех.

Евросоюз объективно переживает тяжелейший кризис, который я бы назвал кризисом рациональности, и вчерашний Brexit был самым сильным за несколько лет сигналом этого кризиса.

Многие со мной согласятся, что Советский Союз перед распадом также переживал кризис рациональности: любой человек старше 40 по моему опыту может поведать множество историй начальственном идиотизме и партийно-комсомольской дури брежневских и горбачевских времен.

Я не хочу, чтобы Европейский союз кончил как Советский, потому что понимаю, к чему приведет разрушение нарабатывавшихся более полувека интеграционных связей. России, какие бы у нее ни были сложности с взаимопониманием с европейцами, не нужна тотальная катастрофа своего главного, несмотря ни на что, внешнеэкономического партнера.

Но и Европейский союз в его нынешнем маразматическом состоянии ей тем более не нужен — как показал Brexit, в нынешнем состояни он не нужен и самим европейцам.

Поэтому только реформы, системные реформы европейских институтов и переосмысление всех без исключения направлений единой европейской политики. В противном случае деградация общеевропейского проекта станет необратимой — и европейская интеграция окончательно и бесповоротно сменится европейской дезинтеграцией.

http://imhoclub.by/ru/material/krizis_racionalnosti#ixzz4CVlwZzH3
0 0

Tēmas: 47
Ziņas: 11832

24/06/2016 18:37
Писать о политических последствиях пока рано, но я вижу два варианта в случае выхода, оба плохие:

а) ЕС сохраняется в нынешнем формате, понемногу усиливая централизацию и перехватив финасовые потоки, шедшие через Лондон. В этом случае UK надолго оказывается на обочине мировой истории;

б) в ЕС усиливаются процессы распада (подогреваемые британцами и возможно американцами). Тогда нас ждёт политический хаос на континенте, который в конце концов приведёт либо к локальным войнам, либо к одной, но большой. Так уж устроена Европа.

Остаётся небольшая надежда, что политическими ухищрениями удастся не проводить «Брексит» в жизнь (теоретически премьер-министр может поставить выход на голосование парламента). Или хотя бы сохранить зону свободной торговли — хотя тогда неясно, зачем голосовали за выход, но лучше обмануть ожидания электората, чем ввергнуть страну в кризис.

Если процесс затянется, однако, может быть уже слишком поздно. Сейчас как никогда нам бы пригодился премьер типа Черчилля или Тэтчер, который мог бы сделать то, что правильно, наплевав на любые приличия.

Увы, Кэмерон пока не выглядит тем, кто на это способен; хотелось бы ошибиться.


Как известно, если боги хотят кого-то наказать, первым делом лишают разума. Верно также и другое: Pride comes before the fall, или, в русском варианте, «погибели предшествует гордость, и падению — надменность».

Мне жаль простых британцев, поверивших демагогам, но тех, кто не способен думать головой и при этом считает себя лучше, чем другие (в данном случае — другие европейцы), жизнь обычно наказывает. Иногда — очень больно.

http://imhoclub.by/ru/material/krizis_racionalnosti#ixzz4CVn0F2Zm
0 0

Tēmas: 47
Ziņas: 11832

24/06/2016 18:42
Как может обнищать тот, у кого и так ничего нет ??? Вы хоть немного аргументами подтверждайте свои слова и не голой пропагандой.
Получать зарплату которая равна квартплате - так это уровень самых забитых стран мира - ниже падать то некуда. Терять по сути, нечего.
Расколется - разорится США?? Так это только на пользу человечеству. Меньше цветных революций по миру, интриг, негатива, смертей. Товары американские мир уже давно почти не использует. Никто не пострадает, все только выиграют от развала США, ЕС... (кроме естественно, чиновников-бюрократов и их цепной охранки - им придётся работать).
Распадётся ЕС??? Так и отлично. Во многих странах можно вести свою экономическую политику и выгодный бизнес, который не могут разорить идиотские Евростандарты, выполнение которых, разорит скоро весь бизнес.
В Латвии начнут и сахар производить, и молоко и всё что угодно... И не ущемляться от идиотских "санкций" соседям, квот, ограничений и т.п.
И если НАТО погонят отсюда - Латвия станет безопасным местом для проживания, коим сейчас не является.
НАТО - пороховая бочка в Латвии для всех её обитателей. "Взорвётся" - мало никому не покажется. .


http://imhoclub.by/ru/material/krizis_racionalnosti#ixzz4CVoEaPxh
0 0

Tēmas: 47
Ziņas: 11832

24/06/2016 18:44
Посмотрите на это с другой стороны, если кормушка опустеет, грантоеды всех мастей отправятся искать другую кормушку и к рулю придут те, кто на самом деле, безвозмездно, готов поднимать, строить и созидать. Да, период, скорее всего, предстоит сложный. Но может, оно того стОит?))

http://imhoclub.by/ru/material/krizis_racionalnosti#ixzz4CVoltxDV
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 24061

24/06/2016 18:55
Garās muļķības nelasot, skotija un īrija.
0 0
12 3456...8
Pašlaik mēs izmantojam tikai tehniskās sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu pareizu vietnes darbību. Vairāk informācijas