Ielogoties
Reklāma

Labi, drusku īsāk! Par ES. Vai beigas tik tuvu?

28/01/2015 23:13 | Diskusija lasīta 11938 reizes
Vai Grieķijas jaunie līderi būs ar stingru mugurkaulu, lai pateiktu, ka nekādus parādus nemaksās? Globālā mērogā tas nebūtu nekas jauns un nekas ārkārtējs. Briesmas draud uz māla kājām uzceltajai eirozonai un ar to nelaimīgi sasietajai Eiropas Savienībai.
Nu atgriežamies pie rakstā uzdotā jautājuma - cik lielā mērā šis nenovēršamais process, kuram Grieķijas vēlēšanas ir tikai viens no simptomiem, varētu ietekmēt mūsu mīļo lakatā satīto Latviju? Un jāsaka - visi scenāriji ir dramatiski.
Pirmkārt, nav prognozējamas sekas Grieķijas iziešanai no eirozonas. Skaidrs, ka neviens Eiropas politiķis, kam ir vēl kaut neliela saprāta dzirksts, to nekad nepieļaus, vienalga, kādi būtu Grieķijas uzstādītie ultimāti. Jebkuras Grieķijas glābšanas izmaksas uz eirozonas ekonomikas fona būs absolūts sīkums. Taču bīstami ir tauriņa efekti.
Tauriņa efekti var būt dažādi. Taču tie visi ir saistīti ar ķēdes reakcijām. Viens no bīstamākajiem modeļiem ir masu psihozes izcelšanās - gan pašā Grieķijā, gan donorvalstīs. Grieķija ir samērā pacietīgi uzņēmusi ļoti daudz nelegālo imigrantu, kuru eksistence pati par sevi ir globālās politikas sekas. Notiekot valsts bankrotam, pilnībā izšķīstot valsts policijas un armijas struktūrām, visai ātri var tikt uzdots jautājums - kāpēc Grieķijai šie imigrantu bari ir jāuztur? Paramilitārās vienības, kas neizbēgami izveidosies dažu dienu laikā, ātri ķersies pie lietas. Gan jau sadursmēs zaudējumi būs abās pusēs, viss deflācijas politikas rezultātā uzkrātais niknums izlādēsies uz konkrētu cilvēku grupu. Eiropa iejauksies? Merkele iebrauks ar tankiem? Tad būs trešais pasaules karš.
Nekas labāks nav gaidāms, ja masu psihoze izcelsies ES donorvalstīs. Jau šobrīd situācijas ir eksplozīva līdz ar pēdējiem notikumiem Francijā un PEGIDA maršiem Vācijā. Eiropas savstarpējās palīdzības mehānisma darbība tiks apturēta dažu stundu laikā, finanšu tirgi momentā uzbruks vājākajām eirozonas valstīm. Tā kā Itālijā ir šaubīgs parlamentārs vairākums eiro atbalstam un četras lielās partijas ir par Itālijas iziešanu no eiro, konkrētu plānu kalšana var ļoti ātri novest pie prezidenta vai premjera paziņojuma, ka eiro nav oficiālais maksāšanas līdzeklis Itālijā, jo sevišķi, dramatiskā "Grexit" gaisotnē, t.i. ar jau notikušu faktu, ka no eiro var izstāties.
Daudz rakstīts par eiro konstrukcijas defektiem, taču jāatzīst, ka kaut ko vēl sliktāk uzkonstruētu ir grūti iedomāties. Principā valsts kā Itālija, kas paziņotu par iziešanu no eirozonas, varētu būt milzīga ieguvēja. Tas nozīmētu, ka Itālijas aktīvi vairs nav atbildīgi par eiro segumu. Situācija līdzinātos repšiku ieviešanai Latvijā. Protams, itāļi neripinās naudas vagonu uz Vāciju, un elites jau būs savus eiro realizējušas tūlīt pēc „Grexit” smakas saošanas. Taču neizbēgami sekotu eiro vērtības kritums N reižu un eirozonas sabrukums.
Itālijas parāds, kas nominēts eiro, būtu jāatmaksā pat itāļiem vissliktākā scenārijā pēc pēdējā eiro kursa pret dolāru, kas var būt arī 0, 01 dolārs par vienu eiro. Sevi cienošai valstij neviens nekādu augstāku kursu nekādos klubos neuzspiestu. Un te mēs esam nonākuši pie būtiskā eirozonas defekta, ko daudzi neapjēdz - ja eirozona sāk brukt, tad tā ir visiem jāatceļ vienā mirklī sinhroni, pretējā gadījumā notiks globāla bezprecedenta parādu un banku krīze miljons Lehmann Brothers stiprumā. Ko darīt ar palikušajiem eiro maciņā - uzdodiet hamletisku jautājumu.
Piezīme: ja Latvija būtu izlaidusi bondus un aizņēmusies dolārus, tad pēdējo 3 mēnešu laikā Latvija ārējais parāds, kas nominēts EUR, būtu samazinājies jau par trešdaļu, pat neatmaksājot nevienu centu.
Pat ja mēs negribam noticēt masu psihozes scenārijiem, Grieķijas iziešana no eirozonas radīs milzīgu tehnisku problēmu kopumu un pietiekami smagas sekas. Skaidrs, ka šodien slepeni nodrukāt jaunu naudu nav iespējams. Tātad vienīgais risinājums ir "marķēt" vai "štempelēt" esošās eiro banknotes. Hmm - vai naudas iemaksas, biļešu pārdošanas automāti atpazīs šos štempeļus? Cik maksās štempeļa iztīrīšanas līdzeklis?
Taču daudz komplicētāks jautājums ir - ja maksātspējīgs Grieķijas iedzīvotājs vai uzņēmums grib samaksāt citam maksātspējīgam pilsonim vai uzņēmumam, bet nevar to izdarīt eirosistēmas sabrukuma dēļ Grieķijas teritorijā. Eirosistēma ir devusi eirozonas valstīm garantijas, ka tā nodrošinās maksājumu sistēmu darbību eirozonas valstīs. Ja to vairs nav iespējams izdarīt, tad tas ir iemesls prasīt kompensāciju Eiropas Kopienas tiesā vai pieprasīt ECB likvidāciju, jo tā neveic garantētos pakalpojumus. Ne velti dziļāki Vācijas eksperti kā G.Horns uzsver tieši šo maksājumu sistēmu aspektu kā bīstamu un nebeidzamu juridisku konfliktu avotu milzīgā skaitā.
Šādā situācijā Grieķijai ir tiesības drukāt sev eiro jebkuros daudzumos, lai nodrošinātu maksājumu sistēmu darbību, ja jau ECB ir defoltējusi uz savām saistībām nodrošināt maksājumu sistēmas darbību visā eirozonā. Līdz ar to milzīgu tehnisku problēmu avots būs "Grieķijas eiro" un arī Grieķijas maksājumu uzdevumu neprognozējama cirkulācija. Ja elektroniskos pārskaitījumus var atslēgt, ar papīra naudu tas tik vienkārši nebūs.
Eirozonas vājuma pamatā ir Vācijas perversā izpratne par to, ka citiem ir jāmaksā, lai atrastos eirozonā. Taču patiesā lietu kārtība ir tāda, ka kādam ir jāmaksā par to, lai eirozona būtu mūžīga. Mūžīgums ir ļoti stipra un tādēļ ļoti dārga garantija. Taču mūsdienu Vācijas neoelites vispār neuzskata nedz ES, nedz eirozonu par būtisku vērtību. Tām daudz interesantāka ir jaunu paktu noslēgšana, jaunu tirdzniecības telpu atvēršana, Krievijas resursu apguve. Eiropa jau ir izslaukta.
Eiropas Savienības likumdošanas sistēma neparedz valstu izstāšanos no eirozonas. Tas iespējams tikai ar jauna ad-hoc eksteritoriāla likuma darbību. Tas gan nav nekas jauns, jo jau t.s. ES Fiskālais kompakts ir apšaubāms likums. Tas nav ES likumdošanas daļa, jo Čehija un Apvienotā Karaliste tam nav pievienojušās. Tā izpausme Latvijā ir Fiskālās disciplīnas likums, kas ir visnotaļ dīvaina eksteritoriāla likuma vara Latvijas teritorijā, kuru noslēgušas dažas ES valstis savā starpā.
Nav saprotams, vai šāda likuma darbība turpinātos arī pēc ES izjukšanas, ja tas nav ES likumdošanas sastāvdaļa? Vai Latvija caur šo likumu ir pievienota kaut kādai mistiskai 25 valstu savienībai, kas nav Eiropas Savienība, apejot referendumu? Šajā likumā paredzēta Fiskālās disciplīnas padome, kas nav pakļauta Saeimas demokrātiskajai kontrolei.
Līdz ar to esam nonākusi pie secinājumu daļas.
Latvija kā valsts apšaubāmās denacionalizācijas, privatizācijas, taupības politikas, emigrācijas un veiksmes stāsta ietekmē ir tā novājināta, ka tā nav gatava jauniem satricinājumiem. Un pašreizējo situāciju raksturo slaucējas profils uz eiro monētas: elite agonijā vēl mēģina izvilkt pēdējo no atlikušo iedzīvotāju kabatām. Taču Eiropa pati atrodas krustcelēs, un jebkurš milzīgs satricinājums izmainīs Latvijas ģeopolitisko kontekstu.
Līdz ar to ir pēdējais laiks saprast, ka eirozona ir mehānisms, kam nepieciešama valstu reāla integrācija supervalstī pēc ASV parauga, ar vienu valūtu un samērā drīz arī vienu valodu. Latvija tam varbūt arī būtu gatava, bet vai tam ir gatavas lielās Es dalībvalstis, kuras savā starpā ir ekonomiskas konkurentes? Jautājums tiks atbildēts drīz.
Reālajā pasaulē Grieķija ir tālu no Latvijas, lai arī Atēnas ir gandrīz uz tā paša meridiāna kā Rīga. Taču eirozonas metrikā ģeodēziskā līnija, kas savieno Latviju ar Grieķiju, ir ļoti īsa. Kopš atrodamies eirozonā.
Atbildes (142)
1234...8
28/01/2015 23:18
Nemaz nav īsāk..
0 0
28/01/2015 23:18
Mēģini tikai tēzēs...
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 82

28/01/2015 23:39
Aizmirsi tik piebilst, ka grieķi viltoja gadiem finanšu dokumentus, kas tiesā gan tiks pierādīts. Prasīt var no jebkā dajebko - demokrātija.
Ja no Ogre vai Ogres rajons bankrotēs - tad LR arī bankrotēs?
Bet īsumā - raksts ir pilnīgs fufelis.
Apkopoti neskaitāmi eventuāli attīstības scenāriji ar ļoti zemu iespējamību, kas atšķaidīta ar specifiskiem sarežģītiem terminiem, lai sajauktu galvu lasītājiem.

respektīvi - citiem vārdiem, raksts vienkārši galvas jaukšanai un nestabilitātes un nedrošības sēšanai.

Nu un protams, nekā konstruktīva, tikai kritika, aprakstītas eventuālas iespējas - cik viss ir slikti, kas ir katrā interneta troļļu tekstā, komentā un rakstā.

Vi ploha živjote? Posmotrite PBK - tam vam vsjo nagljadna objasnjat kak horosho vi živjote ;)
0 0
28/01/2015 23:51
Da tie grieķi jau pirmāk ’’zažraļis’’.., šamējiem tak bija tik baisa nodokļu apiešana un korupcija, ka ne salīdzināt ar mūsu 2006.gada Latviju. Viņi tak ’’izdiņģēja’’ Eiropas milzīgāko aidevumu un tagad cer, ka to viņiem ’norakstīs’.
0 0
29/01/2015 08:22
... eu... nu tiešām nevarēja īsāk, izvilkt kaut nedaudz pārskatāmu domu...
Es vismaz neesmu garava šo visu lasīt.
Bet atsaucoties vien uz pieteikumu-ja Grieķija aizies... tā būs tikai pirmā bezdelīga.
Tai sekos arī citas Valstis.
Jā, es domāju, ES izjuks.
Nu paskatieties, kas notiek jau ar eiro!
Es jau sāku pirkt dolārikus, rudens ceļojumam uz Āzijas pusi, jo jau tagad maiņa kurss ir krietni izmainijies...
0 0
29/01/2015 08:27
..a šitas tas īsais variants?
Diez, kāds tad bija garais?
0 0
29/01/2015 08:29
Pēc loģikas ik pēc laika daudzu valstu apvienojumi izjūk, mēģina dzīvot paši par sevi, tad sākas vai nu kari vai citāda veida apvienošana un atkal viss pa apli.Tas ir vēstures algoritms.
0 0
29/01/2015 08:36
 Nu jau krievi berzē roķeles, jo kreisie grieķu ekstrēmisti, kas tikuši pie valdības,
jau atsaukuši savu parakstu zem pastiprināto ES sankciju ieviešanu pret Krieviju!
0 0
29/01/2015 08:40
Afi, es tā štukoju, nu un ko tālāk?
Kādas īsti ir vienai Valstij tās pilnvaras?
Un par to parāda atmaksu-nu, šie pasūta ES uz vienu vietu, pasaka, uzkarieties, neko nemaksāsim!
Un?
Ko viņiem var padarīt?
Tankus iedzīs?
0 0
29/01/2015 08:42
Kādi vēl tanki..., brauks šiem virsū ar trijjūgu, ar riktīgu krievu trijjūgu!
0 0
29/01/2015 08:59
un šitas viss 23.13 kad cilvēkam mierigi janoskaņojas un veseligu miegu, patiesiba jau tāda jāguļ..
p.s.es, protams, nelasīju
0 0
29/01/2015 09:29
Visupirms - nedrīkst sajaukt ES un EURO. tās ir divas saistītas, bet ne nesaraujamas lietas.

Ja Grieķijāi liels parāds, tā nav nedz ES nedz EUR zonas, bet tikai pašas Grieķijas problēma.

Katra ģimene dzīvo ar lielāku vai mazāku budžeta deficitu vai proficitu. un neviena cita ģimene par to atbildību nenes.

ES pastāvēs tik ilgi, kamēr tas būs ekonomiski lietderīgi, kaut arī dažas valstis joprojām dzīvo ar savu nacionālo valūtu, nekas slikts nedz Zviedrijā ned Lielbritānijā nav noticis. Vienkārši starptautiskos darījumos ES ietvaros daļa līdzekļu aizies konvertācijai.
Visstulbāk būtu padoties Grieķijas šantāžai, un dzēst daļu parāda. To gan laikam vēlētāji donorvalstīs nesaprastu.

Un kas ta notiek ar EURO patreiz - nekas sevišķs. Tik dolārs uzbriedis, un tāpēc kurss ir zems. Labi exportam uz citām valstīm - slikti energoresursu pircējiem...
0 0

Tēmas: 0
Ziņas: 22640

29/01/2015 09:29
Es arī neizlasīju. Tik tā, pa diogonāli. Nu ļooti gari
Bet priekšstats par grieķiem ir radies - nav strādājuši un nestrādās.
Kā viens grieķu jaunietis teica - Darbs? Kāds darbs, man privātā dzīve pirmajā vietā! Darbs pagaidīs!
0 0
29/01/2015 10:13
..spare... hmmm... eiro kritums ļoooti sit pa kabatu jebkuram ceļotājam, kas ceļo uz austrumu pusi(vismaz Āzija toč).Mūsu eirikam tur tagad krietni neizdevīgāks kurss.
Arī iepirkumi ārpus eirozonas tātad krietni neizdevīgi.
Un prognoze-eiro būs vienā līmenī ar dolāru.
Tas ir kritums praktiski par vismaz trešdaļu.
Nedomāju, ka tas mums ir izdevīgi.

Un... nu atbildi, kā tavuprāt var piespiest Gieķiju atmaksāt parādu?
Kā?
Reāli kā?
Un būs vien "jānoraksta"... he, he, tādi kā mēs, apzinīgie, samaksās.
Bet grieķi izslies vidējo pirkstu, un dzīvos, nu jau atkopušies, cepuri kuldami tālāk!
0 0
29/01/2015 10:40
Lelākā daļa te mītošu gudrinieku, ar mani te strīdējās 2008-2009 gadā par šo.tikai neaizmirstat, ka būs mazliet asintiņas jāpaziedo.arī ka 2015-2016 būs kariņš to arī rakstiju.un jūsu draugi amerikosi jums to pasniegs... kā eksperimentu raustot sedziņu ar Krieviju
0 0

Tēmas: 80
Ziņas: 12978

29/01/2015 10:44
Man jau liekas, ka pasaule ir ierīkota tā, ka paradus nav iespējams neatdot... un vēl man liekas tās, ka Grieķija tiks sodīta kā piemērs citām valstīm, lai neienak tādas domas pat prātā... tiks sodīta, tā viegli, tā nemanot, bet sāpīgi ar ideju lai šīs istāšanās idejas nesēji izgāstos...
0 0
29/01/2015 10:48
... eu... gudrīši, jūs te riņķī un apkārt!
Konkrēti, kā var piespiest viņus atdot parādu?
Kā?
Kariņš pret Grieķiju?
Ko..tankus dzīs?
Atkal sankcijas?
Ta viņi sev sabiedrotos jau atraduši-katrs tak to redz!
Kā tā sodīšana notiks?
0 0

Tēmas: 80
Ziņas: 12978

29/01/2015 10:53
ir taču kapitali kas atrodās ārpus Grieķijas... un kamēr parāds netiks atdots visur tiks sekots Grieķijas kapitalam...
Apmeram kā pie mums, ja esi bankai parada un uz kredītkartes parādās nauda, tad pirmais... nu Tu jau pati zini...
0 0
29/01/2015 10:59
Pieteiks slinkajiem lohiem ekonomisko morotoriju, un vares vini viens otram pipikus sukat.
Grieki kadu laiku atpakalj bljaustijas, ka gribot pensija iet no 50 gadeljiem.
0 0
29/01/2015 11:01
Un šeit politika !!!!!!!!!!!!!
0 0
1234...8
Pašlaik mēs izmantojam tikai tehniskās sīkdatnes (cookies), lai nodrošinātu pareizu vietnes darbību. Vairāk informācijas