Asaka, nevaru galvot par visiem emigrācijas periodiem, bet nu jau arvien biežāk citzemēs strādājošie latvieši un latvijieši zobus te remontē, apvienojot ar ciemošanos Latvijā un ne vairāk. Visi man zināmie jau apgalvo -- ir pazīmes, kādēļ arī ticēt, -- ka zobošanai naudas pietiek arī savās darbvalstīs.
Kad man iebilst, ka darbaspēka eksports nav tīšs un iepret Latvijas vajadzībām pērn iesūtītie -- oficiāli, caur bankām -- 574 miljoni eiro sīkums vien esot, es tomēr turpinu šaubīties. Man vēl neviens nopietni nav spējis pārliecinoši iestāstīt, kādi būtu Latvijas ieguvumi, ja te būtu par > 200 000 darbspējīgo vairāk un ko viņi te varētu darīt, un -- vēl svarīgāk --, kā jāstrādā ekonomikas veicināšanā būtu valdībām, lai LV iekšpusē ražošanas un pakalpojumu sniegšanas jaunpienesumi kompensētu tos 574 miljonus eiro vienā gadā, 5 gados iesūtījum kopsumma jau pārsniegusi 1, 5 mlrd. eiro un vienīgi ironiju izraisa varturu nevēlēsanās šīs naudas plūsmas analizēt nopietni un publiskot. Turklāt pērn tika pamanīti arī mēģinājumi šos skaitļus noslepenot, tika lūgta slepenošanās palīdzēt arī Eiropa, tomēr Pasaules Banka savos pārskatos arī LV datus publiskoja.
Ja darbaspēka un slimnieku eksports no Latvijas nav tīšs, kādēļ neredzu valdības centienus attīstīt atspoļu darbaspēka veidošanās stimulēšanu? Atspoļu darbaspēks -- tas, kurš dzīvo Latvijā, bet uz darbiem citzemēs lido ar avioresiem vai uz darbu un atpakaļ dodas isos -- pāris nedēļu -- termiņos, pēc atgriešanās gaidot internetā nākamos līgumus. Zinu jau iespaidīgi lielu skaitu tādu paziņu pietiekami dažādās profesijās, kuri tā strādā un nav spiesti no Latvijas izbraukt ilgtermiņos, -- visvairāk sarežģījot, protams, savu bērnu utml tuvinieku dzīvi.
0
0