Saskaņā ar VID metodiskajiem materiāliem "Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas kārtību no nerezidentu - fizisko personu ienākuma” tiek noteikts, ka pagaidu uzturēšanās ārvalstīs nerada dzīvesvietas tiesiskās sekas un ir apspriežama ne pēc tās ilguma, bet pēc nodoma. VID, lai noteiktu nerezidenta statusu, piemēro likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14. panta otro daļu. Jebšu par nerezidentu uzskata personu, kura atbilst vienam no šiem kritērijiem:
1)pastāvīgā dzīves vieta nav Latvijā;
2)uzturas Latvijā mazāk kā 183 dienas;
3)pieder īpašums ārvalstīs;
4)ārvalstīs dzīvo ģimene;
5)ārvalstīs maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Tātad, ja Latvijas iedzīvotājam, kas dzīvo Anglijā stājas spēkā kāds no minētajiem kritērijiem, viņš no tā brīža tiek uzskatīts par nerezidentu Latvijā nodokļu vajadzībām un ir kļuvis par UK rezidentu. Nevis no brīža, kad par nerezidentu pasludina VID. Turpmāk nodokļu jautājumi par iedzīvotājiem, kas pametuši Latviju, būtu jāapskata kā nerezidentam, jo bijušais Latvijas iedzīvotājs kļuvis par nerezidentu. Pierādīt šo kritēriju izpildi var ar, piemēram, payslipiem un īres līgumiem. Tātad, šos dokumentus, kas apliecina, ka persona faktiski dzīvo ārpus un maksā nodokļus ārpus Latvijas vērts uzglabāt un VID nepieciešamības gadījumā uzrādīt.
Līdzīgi ir ar ienākumu deklarācijām. Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 19. panta 5.2 daļā noteikts, ka nerezidentam ir jāiesniedz deklarācija par Latvijā gūtajiem ienākumiem. Nerezidentiem par ārvalstīs gūtajiem ienākumiem Latvijā deklarācija nav jāiesniedz. Tātad no brīža, kad faktiski kāds no iepriekš minētajiem kritērijiem ir iestājies, deklarāciju var neiesniegt.
VID gan mēdz aizmirst piemērot konvencijas 4.panta otrās daļas b) punktu, ka strīdus gadījumos nerezidenta statusa noteikšanai jāvērtē faktiskā mītnes vieta. Piemēram, gadījumā, ja cilvēkam īpašumi Latvijā un tas nav izdeklarējies no Latvijas aizbraucot, rezultātā VID uzskata, ka persona ir rezidents abās valstīs un sāk prasīt nodokļu starpību, soda naudas. Te ir links uz tiesas gadījumu, kur viena latviete jau iztiesājusies ar VID un savu taisnību pierādījusi, ka pat gadījumos, ja migrants aizbraucot nav izdeklarējies no Latvijas, vienalga rezidenta / nerezidenta statusa noteikšanai nodokļu vajadzībām jāvērtē faktiskā mītnes vieta.
..(c)
no UK-LV tirdzniecības palātas jurista
0
0