No neta
Attiecības un seksu ļoti stipri bojā tas, ko tautā sauc par mazvērtības kompleksu. Mazvērtības kompleksu, manuprāt, vienkāršoti varētu aprakstīt kā kauna un vainas sajūtas sajaukumu- es esmu slikts, un tas, ko es daru, ir slikti. Šī kompleksa ietekmē cilvēks ir kā iekalts važās. Nemitīgi ir tādas domas- es ne tā izskatos; ja kaut ko teikšu, citi sapratīs, ka esmu stulbs; mans ķermenis nav tāds kā vajadzētu; tādu kā es, protams, neviens nemīlēs; pa kluso citi par mani smejas- te cilvēku moka kauna sajūta. Vainas sajūta izpaužas sekojoši- ja es darīšu tā, kā man gribās, tad nodarīšu otram pāri, sabojāšu mūsu attiecības un mani pametīs; ja kādam ir diskomforts no tā, ko es daru, tad es esmu slikts; gūt baudu no seksa ir slikti; pašapmierināties ir slikti, par to jāsaņem sods. Jo vairāk cilvēks ir nomocījies ar kauna un vainas sajūtām, jo grūtāk veidot attiecības, jo mazāk baudas no seksa.
Šis mazvērtības komplekss dažādos veidos bojā attiecības. Piemēram.
B. Sieviete kaunas no sava ķermeņa. Viņa grib mīlēties tumsā. Vīrietis domā, ka viņai riebjas viņa matu krāsa. Viņi nepastāsta viens otram par saviem kompleksiem un izšķiras, jo kompleksi moka pārāk stipri.
C. Vīrs nepasaka sievai, ka viņam gribētos pamēģināt kaut ko jaunu seksā. Viņš domā, ka viņai būtu grūti pieņemt ko jaunu, jo iepriekš, kad viņš to pieminējis, sieva tā kā sarāvās, tā kā sastinga. Vīrs negrib sievu sāpināt, tāpēc nepiedāvā neko jaunu. Viņā pieaug neapmierinātība, viņš sāk palikt neiecietīgāks, nokritizē sievu, ja viņa izdara, viņaprāt, kaut ko muļķīgu vai bērnišķīgu. Šajā gadījumā vīru moka vainas sajūta- viņam grūti izturēt to, ka sievai rodas diskomforts, ja tiek runāts par seksu. Viņam ir sajūta, ka sieva viņu atgrūž. Savukārt sievu moka kauns, jo viņas vecāku ģimenē par seksu nerunāja, vecāki ar riebumu novērsās redzot erotiskas ainas. Līdz ar to pat saruna par seksu viņai liek just kaunu un sastingt. Situāciju varētu uzlabot tas, ja viņi varētu parunāties par savām domām un sajūtām.
Tātad katra partnera mazvērtības kompleksi un iekšējie konflikti sagrauj attiecības, un, loģiski arī seksuālo dzīvi. Cilvēki maldās pa pārpratumu apburtajiem lokiem, sāpinot sevi un viens otru. Veselas dzīves tiek nodzīvotas, veltīgi gaidot, ka notiks brīnums un attiecības uzlabosies pašas no sevis. Taču pats no sevis nekas nenotiek. Ir jāiegulda darbs, lai izveidotu attiecības, kurās abiem ir labi. Un pēc tam šīs attiecības ir jāsaudzē un jākopj. Vieglāk ir tiem, kuru vecāki ir pratuši veidot attiecības. Pārējiem ir jāmācās pilnīgi jauna attiecību un emociju valoda. To var iemācīties, ja cilvēks ļoti grib izmainīties un ir gatavs veltīt tam laiku un enerģiju...
0
0