Izrādīt dusmas vai izrādīt prieku, tieši tāpat kā jebkuru citu darbību, ... cilvēks iemācās- bērns to iemācās no pieaugušajiem.
Ja bērns nebūtu nekad iepazinis ( redzot, dzirdot) cilvēkus dusmās, viņš tā arī nekad dusmas nezinātu, viņš vienkārši neprastu dusmoties, ... tas attiecas arī uz visu citu izjūtu izrādīšanu (bēdas, prieks, skumjas, ... utt.) un šo izjūtu kontrolēšanu, ... paškontroli arī bērns iemācās no pieaugušajiem.
Vecāku (mamma, paps, vecvecāki) vai arī citu pieaugušo (kaimiņi, skolotāji un bērnu dārzu audzinātāji, ... utt.) "ignors" pret bērnu ir lielākais dusmu kairinātājs.
Lūk aina: bērns griežas pie kāda no pieaugušajiem ar savu vajadzību, bet netiek uzklausīts (parasti pieaugušie atrunājas ar laika trūkumu)- bērns ir ticis ignorēts, viņa vēlmes pieaugušais nav ņēmis vērā, ... tā vienu reizi, tad otru reizi un iespējams arī pulkākas reizes. Bērns, kurš iepriekš iepazinis dusmas (pieaugušo aktivitātes redzot un dzirdot), labi arī ir sapratis: ja mams vai paps grib ko panākt viens no otra, tad viņi sāk skaļāk runāt, ... izsaka abpusēji veltītus pārmetumus, pieprasa, ... kliedz, raud- viņi sev vēlamo panāk dusmojoties.
Protams, ka bērns izvēlēsies rīkoties tieši tāpat- viņš sev vēlamo dusmīgi pieprasīs, ... šādu bērna rīcību- dusmas ar kliekšanu un raudāšanu vecāki noteikti arī pamana. Uz ko parasti vecāki reaģē ļoti aši: "Ko tu kliedz?!!!Beidz bļaut, ... apnikuši man tie tavi niķi!"
Vecāki ir reaģējuši uz bērna dusmām, ... bet to, ka bērns biji viņiem reiz ko lūdzis, nezin kāpēc jau ir sen piemirsuši?
0
0