Войти
Реклама
pjero-de-nice

Valoda, valodiņa..

Valoda ir kā savdabīga slimība, tā mēdz "pielipt". Un tieši tāpat, kā no labām grāmatām var aplipināties ar pilnīgāku vārdu krājumu, spēju veidot ko vairāk par vienkāršiem nepaplašinātiem teikumiem vai atsaukt atmiņā skolā dzirdēto par divdabja teicieniem, pavirši, nemākulīgi un dumji teksti aplipina ar paviršību, vienaldzību un muļķību. Ja stulbā valodā ar mums runā no televizora ekrāna, nemanot vien šīs stulbības iespraucas arī mūsu mājās lietotajā valodā; no draugiem vai paziņām diendienā dzirdēti vārdi vai frāzes ātri vien kļūst par daļu no mūsu izteiksmes.
Var turpināt sargāt valodu ar visu iespējamo likuma bardzību, var ierakstīt to Satversmes preambulā un vēl visur kur, taču jāpatur prātā, ka jau tagad vairums pieaugušo latviešu valodas pratēju vienu vai otru preambulas uzmetumu diktātā (vai, nedod Dievs, atstāstījumā) bez kļūdām diezin vai spētu uzrakstīt...

/Pauls Bankovskis/
http://satori.lv/raksts/6430/ Pauls_Ba..._kas_nebiju

Поместил(а): pjero-de-nice
Опубликовано: 08/11/2013 11:52
Прочитано 2223 раз(а)
Комментарии: 3
0 пользователям нравится этот блог
Комментарии (3)
krots4 | 10/11/2013 11:37
ja es par sevi iedomājos, tad man ir divas valodas - jaunībā bija tikai viena, jo tad nebija interneta :) Tagad ir divas, jo man tas šķiet prikolīgi un uzlabo drusku noskaņojumu - lietot virtuālās valodas mazās palaidnības :) Sākumā tie bija vienkārši simboli, kuri tekstā parāda emocijas - visi smailiki un citi ģīmīši :-) ..es tos nekādi uzreiz nevarēju pieņemt un drusku mani tas kaitināja, bet es ātri pieskaņojos šai jaunajai modei un tagad bez tā pats nemāku labi izteikties.. un pēc jau nāca visādi jaunvārdiņi un vārdu tīši kropļojumi un citas gramatiskas nejaucības, kas man pašam patika un es maz uztraucos, ka tas kādu varētu kaitināt :)
olivia | 09/11/2013 08:23
Valoda attīstās, progresē vai degradējas - atkarīgs no tā, kā attīstās sabiedrība.Mākslīgi uzturēt kaut ko ilglaicīgi nav iespējams, vai nu mums tas patīk vai nē.
sergejsi | 08/11/2013 16:34
Par slimību diez vai to var uzskatīt. Daži jauni vai neparasti vārdi, teicieni - modes lieta. Žargons - visu laiku mainās. Nekā slikta nav, ja lieto pienācīgajā brīdī. Ja cilvēks neprot vai nezin, ko teikt - izkropļojumi būs tāpat, ar visiem pieklājīgiem vārdiem. Profesionālie termini - piekrītu, tā jau ir daļa ne tikai no mūsu izteiksmes, bet arī dzīves. Darbs dara darītāju, un viņa valodu. Tāpēc parastais cilvēks diez vai sapratīs elektriķu sarunu, datorspeciālistu, grāmatvežu ut.t. - tās ir citas pasaules. Tā ir bijis vienmēr, bet koplietojuma valoda dēļ šiem un citiem iemesliem mainās atbilstoši laikam un pielietojumam. Neko te nevar nosargāt. Tas ir kā apturēt upi, vai laiku . Bet kāmēr runā - valoda ir dzīva.
pjero-de-nice | 08/11/2013 17:27
Nu nez vai profesionālo žargonu autors ir domājis. Es jau tik pusotru rindkopu citēju, viss raksts ir diezgan garš.
На данный момент мы используем только технические файлы cookie для обеспечения надлежащего функционирования веб-сайта. Информация