Kā lasīt ielūgumu
Oficiāls — oficiāls vakara apģērbs, minēts ielūgumos arī kā parādes tērps („full dress”) vai fraka („white tie”)
Kad tiek ievērots: diplomātiskas pieņemšanas/balles, operas apmeklējums, Mardi Gras/labdarības pasākumi/pilngadības balles, svarīgas oficiālas vakariņas.
Oficiāls apģērbs ir vispārējs termins, kas tiek izmantots, lai aprakstītu apģērbu, kas ir piemērots oficiāliem pasākumiem, piemēram, kāzām, pilngadības ballēm u.c.
Atšķirībā no modes pasaulē pieņemtās tradīcijas oficiālā apģērba stili tiek saukti nevis sieviešu, bet gan vīriešu apģērba daļu nosaukumos. Tradicionāli noteikumi attiecas uz vīriešu oficiālo apģērbu; šie noteikumi tiek stingri ievēroti sociāli konservatīvos notikumos, piemēram, karaliskās kāzas, un kalpo par sākumpunktu individuālai interpretācijai par oficiālo apģērbu, kādu dažkārt var redzēt augstskolas izlaiduma ballēs, oficiālās ballēs un izklaides industrijas balvu pasniegšanas ceremonijās.
Mūsdienās pieņemts, ka fraka ir ļoti „oficiāls” vai pat „ svinīgs” stils, un smokings — „oficiāls stils”. Pat dienas uzvalks, kas parasti tiek uzskatīts par neoficiālu apģērbu, dažkārt tiek vilkts uz pasākumiem, kas ir daļēji oficiāli. Turklāt jaunā padomdevēju paaudze ļauj vilkt smokingu pat oficiālākajos notikumos un smokingu alternatīvu cita veida oficiālos pasākumos. Tā rezultātā ir kļuvis ierasts lietot terminus „fraka” un „smokings”, lai atšķirtu šos īpašos ģērbšanās stilus no nenoteiktajām un kontekstuālajām norādēm „oficiāls” vai „pusoficiāls”.
Pusoficiāls — pusoficiāls vakara apģērbs vai smokings („ black tie”)
Kad tiek ievērots: kāzas, teātra pirmizrādes, pilngadības balles.
Šis ir ģērbšanās stils, kas ir analogs frakai un norāda uz ģērbšanās stilu, kas atrodas starp dienas uzvalku un smokingu. Tradicionāli norāde „pusoficiāls” pieprasa vilkt smokingu vakara pasākumam vai žaketi, ja pasākums sākas pirms 18:00. Sievietes šādos gadījumos velk vakartērpu vai kokteiļkleitu, atkarībā no dienas laika.
Kokteiļa tērps ir tumšs apģērbs. Kokteiļa tērps nozīmē īsu, elegantu kleitu viņai un tumšu uzvalku viņam. Ja pasākums sākas pēc 17:00, vīriešiem ieteicams vilkt baltu kreklu un likt kaklasaiti. Sievietēm parastā izvēle ir viņu „labākā mazā melnā kleitiņa”. Mūsdienās šis termins tiek lietots gadījumiem, kad pusoficiāls apģērbs ir pārāk formāls un daudz piemērotāks ir pilsētas dāmas stils.
Neoficiāls — kad tiek ievērots: diplomātiskās sanāksmēs, biznesa tikšanās reizēs.
Neformālais ģērbšanās stils ir Eiropas tradīcija, ko simbolizē uzvalks un kaklasaite. Formalitātes līmeņa skalā neformālais apģērbs ir formālāks par ikdienišķu apģērbu, bet mazāk oficiāls par pusoficiālo. Tas vairāk ir prezentatīvs, nekā pusikdienišķs, taču atstāj vairāk brīvas vietas personiskā stila izpausmēm, nekā pusoficiālais apģērbs. Neoficiālo stilu nevajadzētu jaukt ar ikdienišķo stilu, pat ne ar eleganti ikdienišķo — brīvās ikdienas sarunās daudzi cilvēki neoficiālu apģērbu mēdz uzskatīt par oficiālu, bet oficiālu apģērbu (tehniskā ziņā stili „fraka” un „ smokings” ir līdzīgi) par ļoti oficiālu; šo lietojumu gan nav akceptējušas ģērbšanās kodeksa autoritātes.
Neoficiāls apģērbs vīriešiem ir uzvalks — bikses kopā ar piemērotu žaketi. Parasti uzvalks ir šūts no tumša auduma (ar vai bez gaišām šaurām svītrām) un ir pelēkā, tumši zilā vai brūnā krāsā (tomēr brūna krāsa lietišķa stila uzvalkam bieži tiek uzskatīta par vecmodīgu un saistās ar divpadsmitā gadsimta sākumu un vidu). Zem žaketes tiek vilks krekls ar garām piedurknēm un tiek likta kaklasaite.
Neoficiālā apģērba stils sievietēm, kas pēc stingrākajiem ģērbšanās kodeksa noteikumiem ir līdzīgs vīriešu standarta neoficiālajam apģērbam, ir kostīms — žakete ar atbilstošiem svārkiem vai biksēm — un blūze. Šāda veida neoficiālo apģērbu gan biežāk velk vīrieši, nevis sievietes, jo pastāv citi sieviešu apģērba veidi, ko ir pieļaujams vilkt neoficiālos apstākļos.
Neoficiālais apģērbs mūsdienās tiek uzskatīts par konservatīvu apģērba stilu, kas ir piemērots gandrīz visiem oficiālajiem apstākļiem, kuros nav nepieciešams ierasties frakā vai smokingā. Šāds apģērbs tiek vilkts, piemēram, baznīcā, bērēs, valsts iestādēs, skolās un citās vidēs, kurās ikdienišķais stils nav atļauts, bet oficiālais stils būtu pārmērīgs.
Neoficiāls apģērbs starptautiski tiek uzskatīts arī par lietišķu apģērbu vai lietišķi oficiālu apģērbu tā radīto spēcīgo asociāciju dēļ ar uzņēmējdarbību.
Ikdienišķs
Ar terminu „ikdienišķs” tiek aprakstīti daudz dažādu veidu apģērbi, sākot no eleganti ikdienišķā līdz ērti ikdienišķajam.
Eleganti ikdienišķs
Kad tiek ievērots: biznesa tikšanās reizēs, baznīcas notikumos.
0
0