17/02/2017 11:41 | Diskusija lasīta 5206 reizes
Pirmo reizi pārkāpju savus principus neizsakot savu viedokli, bet pārpublicējot visu tekstu no ņemta avota. Kāpēc ? Tāpēc, ka šī saita (Tauta.lv) personālsastavs ļoti mīl atsaukties uz populārzinātniskām atsaucēm, tā pasvītrojot savu itkā augsto intelektu un mūsdienīgumu. Varbūt jus atradīsiet šai zinātniskajā pētijuma sevi. Neko nepadarīt, tas ir zinātniskais pētijums un atbilstošs visiem jūsu intelekta kritērijiem, kā arī patmīlībai... kaut arī viņš dažiem būs nepatīkams.
Novēlu patīkamas pārdomas
***
«Es tevī neklausos, ja tu neizmanto pareizi gramatikas likumus, » savam vīram regulāri saka viņa sieva Kerola. Jā, viņa ir viena no tiem cilvēkiem, kuri nespēj atturēties no iespaidīgo gramatikas prasmju demonstrēšanas.
Viņa pastāvīgi aizrāda brīžos, kad «ka» vietā lietojam «kad» vai «ir» vietā sakām «ira», viņa zaudē dzirdi, ja kāds kaut ko pasaka nepareizi.
Mičiganas Universitāte veica pētījumu par cilvēkiem, kuri labo citu gramatikas kļūdas.
Pētījumā piedalījās 83 dalībnieki, kuriem tika lūgts pārskatīt e-pasta vēstules, kas satur tekstu reklāmas rakstam, kuru lūdzis izlabot istabas biedrs. Dažos e-pastos bija drukas kļūdas, citos gramatikas, bet dažos pareizrakstības kļūdas.
Pēc tam, kad dalībnieki aplūkoja e-pasta ziņojumus, viņiem jautāja, vai tajos bija kļūdas. Ja atbilde bija pozitīva, dalībnieks tika aicināts sīkāk pastāstīt par atrastajām kļūdām.
Mičiganas Universitātes pētījuma ietvaros atklājās, ka cilvēki, kuri kļūst par gramatikas kontrolieriem, ir riebekļi un viņu uzvedība ir personisko iezīmju rezultāts.
Piemēram, ekstraverti cilvēki biežāk pārskata drukas un gramatikas kļūdas, bet introvertajiem ir tendence tiesāt tos, kuri pieļauj smagas kļūdas.
Pētījuma laikā tika atklāts, ka tie dalībnieki, kuri bija vismazāk piekrītoši, visvairāk sūdzējās par drukas kļūdām, bet tie, kuri bija piekrītošāki, biežāk pārlūkoja kļūdas.
Piekrišana ir viens no terminiem, kas psiholoģiski apzīmē «Piecu lielo personību grupu indeksu» (BFI). Piekrišana tiek apzīmēta kā uzticēšanās, dāsnuma, simpātiskuma, sadarbošanās un neagresivitātes īpašību kopums.
«Šis ir pirmais pētījums, kas atspoguļo klausītāju/lasītāju personiskās īpašības valodas uztverē, » apgalvo Mičiganas Universitātes lingvistikas un psiholoģijas profesore, Džūlija Bolanda. «Šī pētījuma laikā mēs aplūkojām sociālos spriedumus, kurus lasītāji izdara par rakstītājiem.»
Tie eksperimenta dalībnieki, kuri deva vissliktāko vērtējumu kļūdainajiem e-pastiem, bija tie, kuri viskritiskāk izteicās arī par pašu e-pasta rakstītāju.
Avots: yourtango.com