Fakti par pienu: govs piena ieguve ir nežēlīga
Fermas govis mūsdienās ir pārvērstas piena mašīnās. Dabiskos apstākļos visu govs pienu izlieto teliņš; govis baro savus mazuļus, rotaļājas un veido noturīgas savstarpējās attiecības. Fermu govis tiek turētas lielā šaurībā, nereti tās neredz saules gaismu un tām nav iespēju baroties dabiski – ganoties pļavās. Teļi no mātēm parasti tiek nošķirti drīz pēc piedzimšanas, un teliņiem paredzētais piens nonāk uz cilvēku galdiem, bet pašus teliņus, ja tie netiek noslaktēti, dažkārt baro ar piena aizvietotājiem, kuru sastāvā mēdz būt citu dzīvnieku atliekas.
Dabiskos apstākļos govis dzīvo vidēji 25 gadus. Taču fermu govis slikto dzīves apstākļu, neveselīgā uztura, dažādu slimību un mākslīgās apsēklošanas dēļ kļūst par "nederīgām" jau pat 5 gadu vecumā – tad tās tiek aizvestas uz lopkautuvi. Fermās tiek darīts viss, lai no govīm izspiestu aizvien vairāk un vairāk piena. Ja 1938. gadā no vienas govs Latvijā tika iegūtas vidēji 1,8 tonnas piena, tad 2006. gadā – 4,5, bet dažās fermās vidējais izslaukums no govs sasniedz 12 un pat vairāk tonnu gadā.
Tā kā govju dabiskā barība nevar nodrošināt tādu uzturvielu daudzumu, lai tās spētu dot vairākas tonnas piena gadā, tad tās tiek barotas ar nedabisku, taukiem un olbaltumvielām pārbagātu barību, tajā skaitā dažkārt ar citu dzīvnieku atliekām. Ļoti izplatīta ir govju barošana ar graudiem – šī govīm nepiemērotā barība ir viens no galvenajiem to slimību un pāragras nāves cēloņiem.
Lai "saražotu" pienu, govīm nepieciešams daudz kalcija. Fermas govis pamazām iztukšo sava organisma dabiskās kalcija rezerves, rezultātā to skelets kļūst ļoti trausls un atsevišķos gadījumos tas vairs nevar noturēt govs ķermeņa masu.
Govīm bieži vien tiek injicēti augšanas hormoni – pat tad, ja tas ir aizliegts, – kā arī antibiotikas. Gan pienā, gan gaļā uzkrājas arī citi kaitīgi ķīmiski savienojumi, kuri govs organismā nonāk ar barību. Šo iemeslu dēļ jaunajām māmiņām dažās valstīs iesaka atturēties gan no gaļas, gan arī piena un piena produktu lietošanas uzturā.
http://www.ltn.lv/~maikls/16b.htm