Mēness fāzes ietekmē paisumus un bēgumus uz Zemes. Pilnmēness laikā gaudo vilki. Pastāv arī uzskats, ka pilnmēness laikā cilvēki ir uzbudinātāki un agresīvāki. Šādus uzskatus pauž ne vien sieviešu žurnāli, bet arī slimnīcu darbinieki un citas ar medicīnu saistītas personas. Tomēr vai šim uzskatam ir atrodami zinātniski pierādījumi?
Patiešām, pastāv pētījumi, kas apliecina sakarību starp mēness fāzēm un slepkavību skaitu, psihiatriskajās slimnīcās pieņemto pacientu skaitu, militāro konfliktu skaitu, satiksmes negadījumiem, zāļu pārdozēšanu, neatliekamās palīdzības izsaukumu skaitu.
Vienlaikus pastāv arī pētījumi, kuros nekādas sakarības nav atklātas. Arī šajos pētījumos tika meklētas līdzīgas sakarības – starp mēness fāzēm un psihiatriskajās slimnīcās pieņemto pacientu skaitu, pašnāvību mēģinājumu skaitu, zvaniem uz krīzes centriem, nelaimes gadījumu skaitu, sadzīves traumām un vardarbību, avārijām un līdzīgiem statistiskajiem rādītājiem.
Kam ticēt? Šeit viennozīmīgas atbildes nav. Pētījumus, kuros ir atklātas sakarības, var kritizēt par to, ka pētījumos izmantots pārāk maz datu – tas varētu būt iemesls nejaušām sakarībām, kas ar lielāku datu skaitu neapstiprinātos. Dažos pētījumos ir izrādījies, ka patiesais iemesls konstatētajām sakarībām ir bijušas sakritības ar nedēļas dienām – pilnmēness biežāk ir "iekritis" brīvdienās, un tas ir radījis nelielu sakarību.
Tāpat ir iespējams, ka konstatēto sakarību iemesli ir bijušas saistīti ar elektromagnētisko lauku izmaiņām, atmosfēras spiedienu vai citiem meteoroloģiskajiem rādītājiem.
Iespējams, ka iemesls, kādēļ cilvēki vēl joprojām runā par mēness fāžu ietekmi uz cilvēku uzvedību, ir kāda sena leģenda, kam cilvēki neapzināti cenšas meklēt apstiprinājumus savā ikdienā, pamanot gadījumus, kad sakarība apstiprinās, bet neievērojot situācijas, kurās saistība neapstiprinās vai ir pat pretēja vispārējam uzskatam.
Tomēr pētījumi vēl turpinās, un ir iespējams, ka kādreiz tiks atklātas patiešām eksistējošas sakarības starp mēness fāzēm un cilvēku uzvedību.
0
0