"... kā liecina pētījumi, ņemot darbā cilvēku, izskats izrādās svarīgāks par izglītību.
Personiskais šarms, harizma, seksuālā pievilcība, ārējais izskats — lietas, kurām vismaz teorētiski nevajadzētu spēlēt izšķirošu lomu darbinieka virzībā pa karjeras kāpnēm.
Kā uzsver personālvadības lietpratēji, svarīgākais faktors, atlasot kandidātus darba intervijās vai lemjot par paaugstināšanu amatā, ir darbinieka profesionālā varēšana.
Tomēr praksē nereti pierādās, ka profesionalitāte mēdz atvirzīties otrajā plānā.
Darbinieks, kurš apveltīts ar spēju iepatikties pretējā dzimuma pārstāvim, pa karjeras pakāpieniem var uzrāpties augstāk nekā profesionāli zinošs un prasmīgs, bet seksuāli nepievilcīgs tipāžs.
«Pat nozarēs, kurās darbiniekiem nav jādarbojas tiešā saskarē ar publiku un klientiem, ārējā pievilcība un personiskais šarms garantē lielākas atbildības uzticēšanu un augstāku atalgojumu, » šādus secinājumus grāmatā «Ar šarmu bruģējot ceļu uz virsotnēm» («Charming your way to the top») pauž Mihaels Levins, pieredzējis uzņēmējs, liela sabiedrisko attiecību koncerna dibinātājs un vadītājs.
«Iespējams, personiskais šarms ne vienmēr būs pietiekams iemesls, lai amatā tiktu paaugstināts darbinieks, kuram nav pietiekami daudz zināšanu, lai tajā strādātu, taču pavisam noteikti, ja savā starpā konkurēs divi darbinieki ar vienādu kompetences līmeni, «pa priekšu aizies» pievilcīgākais, » uzskata M. Levins.
0
0