Šodien vienai jauniešu kompānijai, ~10 jaunieši vecumā no 11 līdz 15 gadi, no dažādam Rīgas skolām, laiku īsinot, organizēju konkursu par Latviju. Jaunieši tik sadalīti divās komandās, par katru pareizu atbildi komanda saņem končiņu un finālā uzvar komanda, kurai būs vairāk saldumu, un konkurss sastāvēja no trim daļām: 1) Atbildes sagatavojamas 3 minūšu laikā un rakstiski
a) Paskaidrojiet šo vārdu nozīmi (katrai komandai attiecīgi 5 skaidrojumi)
* muiža
* muižnieks
* rāte
* birģermeistars
* cunfte
* ģilde
* Hanza
* Saeima
* melngalvji
* konfesija
b) Ar ko slaveni šie cilvēki (katrai komandai 3):
* Krišjānis Barons
* Andrejs Pumpurs
* Eduards Veidenbaums
* Baumaņu Kārlis
* Kārlis Ulmanis
* Jānis Čakste
2) Mēmajā šovā komanda pret komandu parāda latviešu tautas dziesmu nosaukumus, otrai komandai jāatmin (katrai komandai 3):
* Stāvēju, dziedāju
* Pūt, vējiņi
* 6 mazi bundzenieki
* Div’ pļaviņas es nopļāvu
* Bēdu manu lielu bēdu
* Āvu, āvu baltas kājas
3) Jautājumi, kuri tiek uzdoti reizē abām komandām - kuri pirmie atbild pareizi, tiem punkts:
* Ēka KUR tika proklamēta Latvijas neatkarība
* gads un datums, KAD tika proklamēta Latvijas neatkarība
* kādas tautības karaspēks atradās Latvijā tajā laikā, kad tika proklamēta Latvijas neatkarība
* Kāda dziesma tika atskaņota tajā reizē, kad tika proklamēta Latvijas neatkarība, kā pirmā Latvijas himna
* Šobrīd tiek izteikti minējumi, ka Latvijas himnu vajadzētu mainīt. Kāda ir visbiežak minētā versija par to, kurai dziesmai būtu jākļūst par jauno Latvijas himnu?
* Kas ir šīs dziesmas autors?
Sākās konkurss un sākās mani "atklājumi" Latvijas vēsturē. Par to, ka Hanza ir LATVIEŠU pilsētu savienība, par to, ka birģermeistars ir kaut kādas cunftes vai apvienības galva, par to, ka Barons un Veidenbaums ir Latvijas prezidenti, vēl Barons bijis bībeles sarakstītājs un pirmās skolas atvērējs, bet pajautājot, kāda saistība ir Baronam ar Dainu skapi, tika atbildēts, ka Barons taču uztaisīja to skapi (diez, pirms vai pēc prezidentūras) bet Pumpurs sarakstījis rokoperu, par to, ka Baumaņu Kārlis ir pirmais Latvijas karavīrs (diez, kas nosaka karavīru sarakstu un
rinduhttp://ifrype.com/i/ smilies/smile.gif ), Čakste gan esot Latvijas prezidents. Pirmais. Par dziesmām līdzīgi - "Stāvēju, dziedāju" vispār nav zināma, līdzīgi kā "6 mazi bundzenieki" un "2 pļaviņas". Bija zināms un ļoti veicīgi atmiņas apcirkņos atrasta informācija par to, kad tika proklamēta Latvijas neatkarība - gads un datums bija pareizi. Latvijas proklamēšanai tika izvirzītas vairākas ēkas: Mazā un Lielā ģilde, Rīgas Dome, Vēstures un Kuģniecības muzejs. Tikai viens zināja, ka Latvijā tajā laikā bija bermontieši un tātad... (pēc pārdomu pauzes) vācieši. Un kā Latvijas himna tajā, proklamēšanas, reizē skanēja... Rīga dimd... vai arī Kur tu teci gailīti... vai arī... Pūt vējiņi. Un jā, gandrīz visi zināja, ka pašreiz tiek runāts par to, ka himna jāmaina. Tomēr neviens nemācēja pateikt, kādas ir versijas par šo tēmu. Arī "zāles palīdzība" par to, ka dziesma iekļauta dziesmu svētku repertuārā un ir viena no populārākajām, ka nosaukumā ir 3 vārdi un ietverts upes nosaukums, izteica vien to, ka ir dziesmas "Daugava, Daugaviņa tek" vai versijas par šo tēmu.
Un tad es aizdomājos (tas laikam ir tas sliktākais, ka man ir domāšana un zināšanas, kuru bez jebkādām interaktivitātēm (atšķirībā no mūsdienu skolas) ieradinājusi Padomju sistēma (piedodiet, lielā mērā esmu padomju produkts)), ka man tas liekas VIENKĀRŠI... gandrīz pats par sevi saprotams. Man liekas, ka līdz ar mātes pienu visi zina 6 mazus bundzeniekus un bēdu manu, ka Barons ir saistāms ar dainām no paša skolas sākuma un par Pumpuru un Veidenbaumu ir vienkārši neiespējami nezināt jau no 5. (?) klases. Un tad es vēl aizdomājos... par kādu latviskumu mēs ceram un domājam nākotnē? Un vispār - kas ir latviskums? Vai tikai tas, ka runājam latviešu valodā?